Громадська організація «Жінки в медіа» отримала запрошення долучитися до Альянсу медіа з питань роботи зі штучним інтелектом — спільної платформи українського медіаринку для обговорення підходів до відповідального використання ШІ, формування регуляторної політики, обміну досвідом та напрацювання практичних рекомендацій для галузі.
Із запрошенням до організації звернувся координатор Альянсу Дмитро Шоломко. У зверненні він відзначив активну роботу ГО «Жінки в медіа» у сфері штучного інтелекту та запросив організацію долучитися до спільної роботи над розвитком відповідальних підходів до використання нових технологій у медіа.
Альянс був створений у травні 2026 року з ініціативи Суспільного Мовлення. Наразі до Альянсу входять інформаційна агенція «Інтерфакс-Україна», «NV», «1+1 Media», «Starlight Media», «Українська правда», «Еспресо», «Лівий Берег», ГО «Інститут масової інформації» та ГО «Детектор медіа». До діалогу щодо майбутньої взаємодії держави та медіаринку у сфері штучного інтелекту в межах роботи Альянсу з боку держави також долучилися представники Міністерства цифрової трансформації України.
Метою Альянсу є формування прозорих правил використання штучного інтелекту на українському медіаринку, захист авторських прав, розвиток відповідального впровадження технологій та підвищення стійкості інформаційного середовища.
Альянс створюється як міжгалузева платформа для діалогу медіа, OTT-платформ, телекомунікаційних та технологічних компаній. Учасники працюватимуть над узгодженням підходів до використання медіаконтенту для навчання моделей штучного інтелекту, створенням механізмів верифікації контенту, обміном досвідом та реагуванням на випадки дезінформації.
ГО «Жінки в медіа» вже кілька років системно працює над темою штучного інтелекту та його впливу на журналістику, права людини й безпеку журналісток. Організація досліджує випадки гендерно зумовленого онлайн-насильства, посиленого технологіями ШІ, проводить адвокаційну роботу та розробляє практичні інструменти для редакцій.
Зокрема, у партнерстві з «Репортерами без кордонів» (RSF) ГО «Жінки в медіа» реалізує проєкт із підтримки редакцій у впровадженні відповідального використання штучного інтелекту. У межах проєкту було розроблено Типову політику використання ШІ в редакціях як зовнішній документ та Інструкцію щодо використання ШІ як внутрішній документ для редакційних команд.
Окрім дослідницької та адвокаційної роботи, ГО «Жінки в медіа» проводить навчання для журналістів і журналісток щодо використання штучного інтелекту. Зокрема, у грудні 2025 року організація спільно з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики, у партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії, провела вебінар «Штучний інтелект в роботі медіа: дата-журналістика, політики редакції та безпека». До навчання долучилися 168 учасників та учасниць. Така кількість охочих свідчить про високу актуальність теми та значний інтерес медійної спільноти до практичного використання штучного інтелекту, редакційних політик і цифрової безпеки.
«Ми вдячні за запрошення долучитися до Альянсу медіа з питань роботи зі штучним інтелектом. Для нас важливо, щоб впровадження ШІ в медіа відбувалося відповідально, прозоро та з урахуванням прав людини і гендерної рівності. Ми бачимо значний потенціал Альянсу як майданчика для професійного діалогу, обміну досвідом і спільного напрацювання рішень», — зазначила голова ГО «Жінки в медіа» Ліза Кузьменко.
Довідково
У 2025 році ГО «Жінки в медіа» спільно з ЮНЕСКО за підтримки Уряду Японії представила дослідження «Коли ШІ стає ворожим: гендерні загрози проти українських журналісток», присвячене випадкам насильства, посиленого технологіями штучного інтелекту.
Також ГО «Жінки в медіа» спільно з TEXTY.org.ua провела розслідування «ШІ та TikTok: як відомих українських журналісток використовують для прихованого контенту, створеного штучним інтелектом», яке виявило сотні відео з ознаками використання генеративного ШІ та мільйони переглядів такого контенту.
Кілька років поспіль ГО «Жінки в медіа» веде Базу онлайн-атак проти журналісток, яка містить окремий розділ, присвячений ШІ-атакам. Наразі в ньому описано та систематизовано понад 20 кейсів. Ця робота здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів у межах проєкту «Посилення стійкості журналісток в Україні: протидія онлайн-насильству та гендерній дезінформації».